Jakie opakowanie wybrać? Poradnik

poradnik opakowania

Jakie opakowanie wybrać? Poradnik

Tektura na opakowanie tekturowe

Ilość warstw, wytrzymałość i grubość

Dobór odpowiedniego surowca zagwarantuje bezpieczeństwo pakowanego towaru, dlatego warto zastanowić nad wyborem tektury o wystarczających parametrach.
Tekturę możemy podzielić ze względu na ilość warstw. Najpopularniejsze na rynku są surowce 3, 5 i 7-warstwowe. Tekturę powinno się dobierać na podstawie ciężaru pakowanego towaru i podatności na uszkodzenia. Wiadomo więc, że dla lżejszych i mniej podatnych na zniszczenie produktów wystarczy w zupełności opakowanie z tektury 3-warstwowej. Dla odpowiednio bardziej narażonych na uszkodzenie produktów należy sięgnąć już po tekturę 5-warstwową. Wskrajnych przypadkach nawet po surowiec 7-warstwowy, gdyż przy odpowiednio dobranych parametrach możemy być pewni, że opakowanie tekturowe spełni swoją funkcję.

Dlatego w doborze odpowiedniego rodzaju tektury/kartonu bardzo chętnie pomogą nasi doświadczeni w branży opakowaniowej pracownicy.

Tektura 3-warstwowa

opakowanie tekturowe brandbox
Tektura 3-warstwowa, mikrofala (E), fala B oraz fala C

Fala E – grubość ok. 1,5mm
Fala B – grubość ok. 3mm
Fala C – grubość ok. 4mm

Tektura 5-warstwowa

opakowania tekturowe
Tektura 5-warstwowa, fala EB oraz BC

Fala EB – grubość ok. 4,5mm
Fala BC – grubość ok. 6mm

Tektura 7-warstwowa

brandbox
Tektura 7-warstwowa, fala BCB

Fala BCB – grubość ok. 11mm
Fala BCA – grubość ok 10mm

Najpopularniejsze rodzaje opakowań

Katalog FEFCO

W katalogu zawarte są standardy opakowań podzielone według sposobu składania, techniki wytwarzania czy przeznaczenia. W katalogu FEFCO standardy są podzielone na 8 podstawowych rodzajów opakowań, dlatego zapraszamy do skorzystania z Katalogu FEFCO.

Kartony klapowe

Są to najpopularniejsze opakowania tekturowe. Przykładem takiego opakowania jest numer 201 z katalogu FEFCO. Największymi atutami kartonów klapowych jest przede wszystkim niski koszt produkcji oraz łatwość i czas składania.

producent opakowan tekturowych
FEFCO 0201

Wymiary zawsze podajemy w kolejności długość X szerokość X wysokość. Domyślnie są to wymiary wewnętrzne opakowania. Należy pamiętać o dokładnym sprawdzeniu wymiaru, wziąć także pod uwagę dodatkowe zabezpieczenia (jeżeli takowe będą potrzebne) typu folia bąbelkowa, pianka, itp.

Opakowania fasonowe

Takie opakowania przede wszystkim pełnią funkcję ekspozycyjną, ale także są bardzo wygodne w składaniu, dlatego w przeciwieństwie do kartonów klapowych, nie jest w wymagane użycie taśmy klejącej do złożenia opakowania. Są jednak nieco droższe w produkcji, gdyż do wyprodukowania opakowania fasonowego potrzebny jest wykrojnik.

opakowania krakow
Dominik

You must be logged in to post a comment.

Call Now ButtonZadzwoń